Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uczczono pamięć pomorodowanych

Data publikacji 26.04.2018

24 kwietnia 2018 r. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kępnie w 78. rocznicę mordu na Policjantach Policji Państwowej, więźniach obozu w Ostaszkowie, uczcili pamięć ofiar sowieckiego i hitlerowskiego okupanta. Gośćmi honorowymi byli członkowie rodzin policjantów, którzy pełnili służbę na ziemi kępińskiej.

Punktualnie o godzinie 12.00 przed Komendą Powiatową Policji w Kępnie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające policjantów II RP, służących na Ziemi Kępińskiej a pomordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady.

Tegoroczna uroczystość miała szczególny wymiar - gośćmi honorowymi byli członkowie rodzin pomordowanych funkcjonariuszy II RP, którzy pełnili służbą na terenie powiatu kępińskiego, a który następnie trafili do obozu w Ostaszkowie: wnukowie asp. Kazimierza Eitnera – Kazimierz Eitner, który do Kępna na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie przybył ze Stanów Zjednoczonych oraz jego siostra – Elżbieta Eitner mieszkająca na stale w Kanadzie. Ponadto swoją obecnością uroczystość uświetnili: Grażyna Kramarczyk – wnuczka asp. Michała Łuczaka oraz jej mama – Alina Łuczak. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kępnie przygotowali specjalną wystawę poświęconą tym dwóm funkcjonariuszom. Przedstawiono m.in. oryginalną kartkę jaką asp. Eitner w dniu 24 grudnia 1940 roku przesłał  z Ostaszkowa do swoich najbliższych, a także zaprezentowano oryginalną szablę asp. Michała Łuczaka. Eksponaty te zostały udostępnione przez rodziny pomordowanych.

Wzruszającym momentem było wstąpienie Kazimierza Eitnera, który przedstawił tragiczne losy swojego dziadka, a także całej swojej rodziny, która została zesłana w głąb ZSRR, a później wraz z armią gen. Andersa opuściła ZSRR przez Iran, aż do Afryki.

Na koniec zebrane delegacje, przy wtórze werbli, złożyły wieńce pod tablicą poświęconą pomordowanym oraz wpisały się do księgi pamiątkowej.

Kępińska komenda corocznie organizuje tego rodzaju uroczystość. Upamiętniamy w niej znanych nam 17 funkcjonariuszy Policji II RP, którzy pracowali na Ziemi Kępińskiej w latach wojennych i zginęli w obozach zagłady. W 2014 roku posadzono uroczyście dęby ku ich pamięci, a rok później odsłonięto tablicę pamiątkową. O historii kępińskiej komendy powstały już dwie książki.

 

Lista znanych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Kępnie zamordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady :

Władysław Bajer

Ur. W 1909 roku w Baranowie. W służbie w policji od 1937 r Służył na Posterunku Policji Państwowej w Bralinie. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. W 2007 roku awansowany do stopnia aspiranta

 

Posterunkowy Policji Państwowej

Stanisław Banaszak

Ur. 6 listopada 1883 r. w Szlachcinie woj. poznańskie. W policji służył od 1918 roku. Służył w Komendzie Powiatowej Policji w Kępnie. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. W 2007 roku awansowany do stopnia aspiranta

 

Posterunkowy Policji Państwowej
Piotr Bresiński
Ur. 3 grudnia 1884 r. w Nacławiu woj. poznańskie. W Policji od 1920 roku. Pełnił służbę na Posterunku PP w Kępnie. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. Pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta.


starszy przodownik Policji Państwowej

Kazimierz Eitner
Ur. 16 lutego 1888 w Gostyniu. Pełnił służbę w komisariacie policji w Mikstacie, później w Opatowe, dalej - posterunku PP w Kępnie, Podzamczu i Rychtalu. Więzień obozu w Ostaszkowie.. Pochowany w Miednoje. Awansowany pośmiertnie do stopnia aspiranta.


Starszy posterunkowy Policji Państwowej

Marcin Fajfer
Ur. 11 października 1887 r. w Dakowach Mokrych woj. poznańskie. Służył na posterunku PP w Siemianicach. We wrześniu 1939 roku pełnił służbę w Kępnie. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. Awansowany pośmiertnie do stopnia aspiranta


Starszy przodownik Policji Państwowej

Karol Gendaszek
Ur. 19 października 1886 r. w Pięczkowie, woj. poznańskie. We wrześniu 1939 roku pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Kępnie na stanowisku sekretarza. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. Awansowany pośmiertnie do stopnia aspiranta.



Posterunkowy Policji Państwowej

Tomasz Jankowski
Ur. W marcu 1896 r. lub 1897 r. w Buczałach. W służbie w policji 1934 roku. Służył na posterunku PP w Grabowie wówczas pow. kępiński. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. Awansowany do stopnia aspiranta.



Przodownik Policji Państwowej

Edward Kalita
Ur. 7 lutego 1889 r. w Nowym Borku, woj. krakowskie. Komendant Posterunku w Grabowie, wówczas pow. kępiński. Dalsze jego losy nie są znane. Jego nazwisko figuruje w biuletynie Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.


Przodownik Policji Państwowej

Jan Kijanowski
Ur. 14 grudnia 1885 r. w Sielcu. W 1939 roku pełnił obowiązki komendanta posterunku PP w Opatowie. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. Awansowany do stopnia aspiranta PP


starszy posterunkowy Policji Państwowej

Michał Łuczak
Ur. 19 września 1896 r. w Kaliszkowicach pow. ostrzeszowski. W policji od 1920 roku. Służył w posterunku PP w Ostrzeszowie, później w Opatowie i Laskach. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. Postanowieniem W 2007 roku awansowany do stopnia aspiranta.


starszy posterunkowy Policji Państwowej

Jan Ogrodowicz
Ur. 21 grudnia 1889 r. w Bugaju woj. poznańskie. W policji od 1920 roku. Początkowo na posterunku w Ostrzeszowie, później na posterunku w Opatowie. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. Awansowany do stopnia aspiranta


12. Posterunkowy Andrzej Tyczyński
u. 29 listopada 1895 r. w Gostkowie woj. Poznańskie. W policji od 1925 roku. Od 1937 roku pełnił służbę na posterunku policji w Kępnie. Więzień w obozu w Ostaszkowie. Pochowany w Miednoje. W 2007 roku awansowany do stopnia aspiranta.


Posterunkowy Policji Państwowej

Leon Walaszczyk
Ur. 6 kwietnia 1911 r. w Szczytach. W policji od sierpnia 1937 roku. Funkcjonariusz posterunku policji w Słupi p. Bralinem. Więzień obozu w Ostaszkowie. Zamordowany wiosną 1940 roku w Twerze. Pochowany w Miednoje. W 2007 roku awansowany do stopnia aspiranta.



Komisarz Policji Państwowej

Kazimierz Wiśniewski
Ur. 15 stycznia 1893 r. w Krotoszynie. W policji od 1920 roku. W latach 1926 - 1931 roku był komendantem powiatowym w Kępnie, następnie Komendant Powiatowy w Lesznie.
7 stycznia 1943 roku Został aresztowany przez gestapo Był więziony m.in. w Szamotułach, Poznaniu i Warszawie. 6 lipca 1943 roku osadzono go w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Zmarł 1 października 1943 r.



Posterunkowy

Andrzej Stamm

Ur. 26 marca 1887 r. w Zarembie pow. jarociński. We wrześniu 1939 roku pełnił służbę na Posterunku w Podzamczu, wówczas pow. kępiński. Aresztowany przez ukraińskie NKWD. Więziono go w Równem, skąd został wywieziony do więzienia w Kijowie. Jego nazwisko figuruje na ukraińskiej liście wywozowej. Nie jest znane jego miejsce zamordowania i pochówku.


Starszy przodownik Policji Państwowej

Ignacy Wiśniewski
Ur. 31 lipca 1891 w Michałowie k. Brodnicy. W policji od 1919 roku. Służył w Kępnie, a później był komendantem Posterunku PP w Bralinie.. Został zatrzymany 1 listopada 1939 roku przez Niemców i wywieziony do obozu w Sachsenhausen, gdzie został zamęczony – zmarł 20 lutego 1942 roku.


nadkomisarz Policji państwowej

Kazimierz Niewiarowski
Ur. 20 marca 1894 r. w Warszawie. Od 1932 Komendant Powiatowego Policji w Kępnie. Następnie przeniesiony na stanowisko komendanta powiatowego w Chodzieży. Został aresztowany przez gestapo. Był torturowany w areszcie śledczym w Poznaniu. Zgilotynowano go wraz z podwładnymi 17 września 1941 roku.

 

 

Powrót na górę strony